تعرفه نقشه برداری تفکیک آپارتمان

تعرفه نقشه برداری تفکیک آپارتمان

اکثر معاملات آپارتمان در سطح شهر قبل از پایان ساخت و ساز آپارتمان انجام می گیرد. به این معامله پیش فروش می گویند.

انجام معامله پیش فروش واحد های آپارتمانی را افراد انجام می دهند و از انجام معامله سود می برند. برای اینکه بتوان از معامله متضرر نشد لازم است انجام معامله با آگاهی از اطلاعات دقیق ملک انجام شود.

در واقع برای انجام معامله مساحت دقیق هر واحد معلوم نمی باشد. و در صورتی که معامله انجام شود ممکن است خریدار یا فروشنده ضرر کنند.

زمانی انجام معامله با اطمینان بالا ممکن می باشد که مساحت دقیق هر واحد معلوم باشد. در نتیجه به جهت معلوم نمودن مساحت دقیق هر واحد لازم است پیش تفکیک آپارتمان انجام شود.

همان طور که گفتیم پیش تفکیک را باید با مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری به انجام رسانید تا مساحت با دقت بالا به دست بیاید.

بنابراین کارشناس به جهت انجام پیش تفکیک واحد های آپارتمانی ابتدا برداشت و سپس ترسیم دقیق نقشه پیش تفکیک آپارتمان را انجام خواهد داد.

کارشناس برای انجام نقشه برداری تفکیک آپارتمان برداشت دقیق از همه واحد ها و همچنین قسمت های مشاعی با دستگاه های دقیق اندازه گیری می کنند. و بعد نقشه مجزا از هر طبقه تهیه خواهد شد. در آن مساحت دقیق هر واحد درج می شود. و که در نتیجه معامله با اطمینان بین طرفین معامله انجام خواهد شد.

تفکیک آپارتمان چه مراحلی دارد؟

برای تفکیک آپارتمان یکسری مدارک و شرایط لازم است که می بایست انجام شود. در واقع برای انجام تفکیک آپارتمان لازم است مراحلی به ترتیب طی شود که شامل موارد زیر است:

 • در ابتدا لازم است همه مالک یا مالکین باید در خواست کتبی دهند. برای تفکیک آپارتمان در صورتی که ملک مشاعی باشد لازم است تقسیم نامه تنظیم شود. برای املاک غیر مشاعی تنها در خواست کتبی ارائه می شود.
 • همچنین برای انجام تفکیک آپارتمان لازم است پایانکار اخذ شود و کپی برابر اصل آن ارائه شود.
 • رهن نبودن ملک در هیچ ارگانی ضروری می باشد.
 • تعیین دقیق محدوده مفروز و مشترک و مشخص نمودن پارکینگ و انباری ضروری می باشد.
 • در آخر کارشناس به ملک مراجعه و از آن بازدید می کند و تفکیک آپارتمان انجام می شود.

مزایای تفکیک آپارتمان قبل از دریافت پایانکار

 • معلوم شدن مساحت دقیق واحد های آپارتمانی به طور دقیق و مجزا
 • برطرف شدن اختلافات مساحت مندرج در نقشه تفکیکی و پایان کار بر اثر نقشه برداری
 • بر طرف شدن مشکلات ناشی از اختلافات ملکی بین مالک و همسایگان
 • جلوگیری از کلاهبرداری افراد سودجو
 • انجام معامله ایمن برای خرید و فروشنده به دلیل معلوم بودن مساحت دقیق واحد ها
 • در صورت ساخت و ساز مشارکتی هیچ اختلافی بین مالک زمین و سازنده وجود نخواهد آمد.
 • زمان دریافت پایانکار و سند تک برگی کاهش می یابد.
 • به دلیل معلوم بودن مساحت دقیق هر واحد مالک با دانش کافی اقدام به فروش خواهد کرد.

برای انجام پیش تفکیک آپارتمان به چه کسی مراجعه کنیم؟

انجام پیش تفکیک آپارتمان را افراد متخصص می توانند انجام دهند. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی همان متخصصی است که می تواند پیش تفکیک آپارتمان را به صورت اصولی انجام دهد. در واقع وی دوره های تفکیک آپارتمان را گذرانده است و در نتیجه تفکیک آپارتمان به صورت دقیق انجام می شود. و مساحت و متراژ هر یک از واحد های آپارتمانی به دست می آید.

تفکیک آپارتمان کارشناس رسمی دادگستری

تفکیک آپارتمان با اتمام ساخت آپارتمان انجام می شود. این عملیات انجام می شود تا در نتیجه هر یک از قسمت های آپارتمان جداسازی شود و ابعاد دقیق هر یک از قسمت های آپارتمان حاصل شود.

بعد از انجام تفکیک آپارتمان مساحت دقیق هر واحد به دست می آید. و سند تک برگ برای هر واحد صادر می شود. در واقع سند اولیه هر یک از واحد های آپارتمانی باطل می شود و سندی برای هر یک از واحد های آپارتمانی صادر می گردد.

تفکیک آپارتمان و به عبارتی نقشه برداری تفکیک آپارتمان انجام می شود تا در نتیجه برای هر یک از واحد های آپارتمانی سند تک برگی اخذ شود. انجام تفکیک آپارتمان را کارشناس نظام مهندسی انجام می دهد.

تفکیک آپارتمان تنها با اتمام ساخت آپارتمان انجام نمی شود و قبل از اتمام ساخت آپارتمان نیز انجام می گیرد. معاملات پیش فروش واحد های آپارتمانی از جمله معاملاتی است که امروزه بسیار انجام می شود.

اما از آنجایی که این معاملات قبل از پایان ساخت و ساز انجام می شود. بنابراین متراژ و مساحت دقیق هر واحد معلوم نیست و در صورتی که این اطلاعات معلوم و مشخص نباشد در نتیجه امکان ضرر و زیان وجود خواهد داشت. در صورتی که قصد انجام معامله پیش فروش ملک را دارید در نتیجه اقداماتی را انجام دهید تا مساحت دقیق هر واحد حاصل شود. به جهت معلوم نمودن مساحت ملک برای انجام معامله لازم است تفکیک آپارتمان انجام شود.

تفکیک آپارتمان با اتمام ساخت آپارتمان انجام می شود. با انجام تفکیک آپارتمان تمامی واحد ها و قسمت های آپارتمان جداسازی می شود. و در نتیجه مساحت دقیق هر واحد به دست می آید. بعد از انجام تفکیک آپارتمان مساحت دقیق هر واحد به دست می آید و سند تک برگ برای هر واحد صادر می شود.

به منظور پیش فروش ملک

همچنین معاملات پیش فروش واحد های آپارتمانی از جمله معاملاتی است که امروزه بسیار انجام می شود. و بسیاری از افراد مایل به خرید واحد های پیش ساخته هستند. اما از آنجایی که این معاملات قبل از پایان ساخت و ساز انجام می شود. بنابراین متراژ و مساحت دقیق هر واحد معلوم نیست و در صورتی که این اطلاعات معلوم و مشخص نباشد. معامله با اطمینان بالا قابل انجام نخواهد بود و احتمال ضرر از انجام معامله برای خریدار و فروشنده وجود دارد. در واقع بسیاری از این افراد معامله را با مساحت تقریبی واحد های آپارتمانی انجام می دهند.

پس از انجام معامله و پایان ساخت و ساز با صدور سند تک برگ معلوم می شود که این مساحت برابر با مساحت سندی نمی باشد. بنابراین به جهت بالا بردن اطمینان معامله لازم است تفکیک آپارتمان انجام شود. هزینه تفکیک ساختمان سه طبقه بر طبق تعرفه تعیین می شود.

تفکیک آپارتمان کارشناس رسمی دادگستری

تفکیک آپارتمان کارشناس رسمی دادگستری

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما