هزینه نقشه برداری زمین کشاورزی

هزینه نقشه برداری زمین کشاورزی

نقشه یو تی ام از زمین کشاورزی از جانب اداراتی همچون اداره ثبت اسناد، اداره منابع طبیعی و .. در خواست می شود. راضی کشاورزی مساحت بالایی دارد در نتیجه انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک ضروری خواهد بود. در ادامه نقشه یو تی ام قابل تهیه می باشد. عملیات جانمایی پلاک ثبتی انجام شود انجام این عملیات را می توان به فردی مانند کارشناس رسمی دادگستری سپرد.

برای تهیه نقشه جانمایی ثبتی املاک کارشناس از جی پی اس دو یا سه فرکانسه بهره می گیرد. و با دقت بالا برداشت خود را از کنج های عرصه ملک انجام می دهد. با برداشت مختصات زمینی ترسیم نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی انجام می شود. این نقشه چاپ و مهر و امضا می گردد. با این نقشه حدود پلاک ثبتی ملک معلوم می گردد. با ارائه این نقشه می توان به اداره ثبت اسناد مراجعه کرد. و سند تک برگ از این اداره اخذ کرد و همچنین برای حفاظت از حدود ملک آن را دیوار کشی نمود تا امکان تعارض به حدود ملک وجود نداشته باشد. هزینه نقشه برداری زمین کشاورزی بر طبق تعرفه محاسبه می شود.

نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه ای با سیستم مختصات جهانی است و با تهیه آن ابعاد، مساحت و موقعیت دقیق ملک معلوم می شود. برای تهیه این نقشه می توان به یک فرد متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. هزینه نقشه برداری زمین کشاورزی بر طبق تعرفه محاسبه می شود و به عواملی همچون مساحت آن بستگی دارد.

روش های تهیه نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام از طریق روش های مختلف تهیه می شود. از جمله روش هایی که برای تهیه نقشه یو تی ام استفاده می شود شامل:

  • استفاده از دوربین نقشه برداری: در این روش با استفاده از دوربین توتال استیشن برداشت زمینی انجام می شود. در ادامه با استفاده از نرم افزاری همچون اتوکد ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. این نقشه بر روی نقشه یک دو هزارم جانمایی می شود.
  • استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه: در این روش برداشت زمینی به صورت مستقیم انجام می شود. در واقع کارشناس از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده خواهد کرد و برداشت زمینی را از کنج ها و شکستگی های ملک انجام خواهد داد. در نتیجه باتوجه به اطلاعات برداشتی ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود.
  • روش ترکیبی: در این روش از دوربین نقشه برداری و جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. برای املاکی که شکستگی های زیادی دارند بهترین روش محسوب می شود.

تهیه نقشه یو تی ام را به چه کسی بسپاریم؟

برخی از افراد برای تهیه این نقشه به اشخاص غیر متخصص می سپارند. اما سپردن تهیه این نقشه به افراد غیر متخصص باعث می شود این نقشه با دقت پایین حاصل شود. نقشه یو تی ام بی کیفیت از جانب ادارات و سازمان ها مورد قبول نمی باشد. برای تهیه این نقشه می توان به یک فرد متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص برای تهیه این نقشه از تجهیزات و نرم افزار های دقیق نقشه برداری استفاده خواهد کرد. همچنین این متخصص خدمات دیگری از جمله تعیین جانمایی ملک با نقشه یو تی ام، معلوم نمودن موقعیت دقیق ملک با استفاده از نقشه یو تی ام، تفکیک آپارتمان، تفسیر عکس هوایی، تفسیر عکس هوایی و .. را انجام می دهد.

نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی ملک گمشده

ممکن است فردی اراضی  قدیمی خود را از گذشته بدون استفاده به دلایل مختلفی همچون مهاجرت رها کرده باشد. در نتیجه بعد از گذشت سالها با استفاده از سند قدیمی ملک موفق به یافتن آدرس آن نخواهد شد. زیرا اسناد قدیمی حاوی اطلاعات مکانی نیستند در نتیجه برای اینکه این فرد موفق شود. آدرس ملک خود را پیدا کند لازم است عملیات جانمایی پلاک ثبتی توسط یک فرد متخصص انجام شود. این عملیات را می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی  سپرد.

کارشناس برای انجام این عملیات ابتدا تمامی اسناد و مدارک قدیمی ملک را جمع آوری خواهد کرد. سپس با توجه به پلاک ثبتی درج شده در سند قدیمی و اطلاعات دیگر از قطعه ثبتی اقدام به جمع آوری اسناد ثبتی خواهد کرد. با یافتن نقشه ثبتی مربوط به قطعه ثبتی ملک و جانمایی آن بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می گردد. در نهایت با معلوم شدن آدرس و حدود ثبتی ملک نوبت به تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی فرا می رسد. این نقشه ثابت می کند که پلاک ثبتی مندرج در سند قدیمی به قطعه ثبتی مذکور تعلق دارد.

برای تهیه این نقشه متخصص از تجهیزاتی همانند جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می کند. و برداشت خود را از کنج ها انجام می دهد سپس ترسیم نقشه یو تی ام را با اتوکد انجام خواهد داد. این نقشه چاپ و مهر و امضا شده قابل ارائه به اداره ثبت اسناد خواهد بود. تا در نتیجه بتوان سند تک برگ برای ملک اخذ نمود.

هزینه نقشه برداری زمین کشاورزی

تهیه نقشه یو تی ام اراضی کشاورزی

نقشه یو تی ام از اراضی کشاورزی از جانب ادارات و سازمان های مختلف در خواست می شود. از جمله این ادارات اداره ثبت اسناد می باشد. در واقع به جهت اخذ سند تک برگ از اداره ثبت اسناد لازم است مدارکی از جمله نقشه یو تی ام تهیه شود.

اراضی زراعی مساحت بالایی دارند و حدود اربعه اراضی بر روی زمین معلوم نمی باشد. در نتیجه برای مشخص نمودن حدود اربعه اراضی لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. برای انجام این عملیات از اسناد و مدارک قدیمی و ثبتی ملک استفاده می شود. در ادامه با مشخص شدن حدود ثبتی ملک سپس نقشه یو تی ام ملک تهیه می شود. برای تهیه این نقشه از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. در نتیجه بعد از برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. با تهیه این نقشه مساحت، ابعاد و موقعیت ملک معلوم می شود.

با ارائه نقشه یو تی ام به اداره ثبت اسناد در نتیجه سند تک برگ برای ملک صادر می شود. نقشه یو تی ام تهیه شده مهر و امضا شده مورد قبول اداره ثبت اسناد قرار می گیرد.

تهیه نقشه یو تی ام اراضی کشاورزی

تهیه نقشه یو تی ام اراضی کشاورزی

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما