نقشه برداری و عملیات به انگلیسی

نقشه برداری و عملیات به انگلیسی

معمولا عملیات نقشه برداری شامل دو مرحله برداشت (اندازه گیری و محاسبه) و ارائه نتایج کار (ترسیم و نقشه ) است. در مرحله اندازه گیری، از وسایل و دستگاه ها (نظیر توتال استیشن ها، تئودولیت ها، جی پی اس و …) و نیز روش های مختلفی استفاده میشود. تا داده های لازم برای مرحله دوم بدست آید. نتایج کار بصورت های آنالوگ (نقشه، مقاطع طولی و عرضی و…) یا رقومی (مانند جدول ها، مدلهای رقمی زمین) ارائه می گردد.

نقشه برداری و عملیات به انگلیسی و اهداف نقشه برداری زمین

نقشه به تصویر یا نمایشی از عوارض مصنوعی و طبیعی زمین گفته می‌شود. که مهندس نقشه بردار با استفاده از تجهیزات متفاوت، موقعیت عوارض مصنوعی و طبیعی سطح زمین را مشخص کرده. و محاسبه آن‌ها، آنرا به دست می‌آورد. عملیات نقشه برداری به انگلیسی به صورت geomatics engineering می باشد. نقشه‌ای که با استفاده از ابزار و تجهیزات اندازه گیری زمینی به همراه عملیات میدانی تهیه شود. با عنوان نقشه برداری زمینی شناخته می‌شود. از مهم‌ترین اهداف نقشه برداری زمین با دوربین مشخص کردن. موقعیت نسبی نقاط سطح زمین می‌باشد.

به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت. از این روش می‌توان. به مختصات سه بعدی دست پیدا کرد. البته در بعضی از روش‌های نقشه‌ برداری که بیشتر نقشه برداری‌های ماهواره‌ای و سنجه‌های نجومی هستند. بعد زمان نیز در نظر گرفته می‌شود. در واقع به طور کلی نقشه برداری شامل دو بخش برداشت (اندازه گیری) و محاسبه (ارائه نتایج) می‌باشد.

در مرحله اول با استفاده از تجهیزات متفاوت شروع اندازه گیری سطح زمین می‌شود. تا بتوان از آن داده‌های لازم برای ارائه نتایج را به دست آورد. بعد از این که نتایج به دست آمدند. و محاسبه داده‌ها انجام شد. از روش‌های متفاوت استفاده می‌شود. که در همه آنها نخست خطاها بررسی شده. و سپس در صورت قابل قبول بودن. باید سرشکن شود. نتایج کار نقشه برداری به دو شکل آنالوگ شامل نقشه مقاطع طولی و عرضی و.. هستند. و دیجیتال (شامل جدول‌ها، مدل‌های رقومی زمین DGM یا DTM) ارائه می‌شوند. نقشه برداری زمین با دوربین با استفاده از ابزارها و تجهیزات متفاوتی انجام می‌شود. انتخاب دستگاه مناسب باید بر اساس معیارهای متفاوتی مثل وسعت زمین، دقت مطلوب و امکانات انجام شود.

نقشه برداری و عملیات به انگلیسی و اهداف نقشه برداری زمین

نقشه برداری و عملیات به انگلیسی و اهداف نقشه برداری زمین

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما